8-15 Νοεμβρίου στην ιστορία της Έβερτον

2018-11-07

Mike Walker
Mike Walker

8 Νοεμβρίου 1994 -Ο Mike Walker απολύεται από την Έβερτον.Ο χειρότερος μάνατζερ που πέρασε ποτέ από τον πάγκο της Έβερτον! Ευτυχώς, ήταν ο μάνατζερ με τη μικρότερη θητεία στον πάγκο της ομάδας, μόλις 10 μήνες!. Ως επιλογή δεν ήταν κακή, είχε καλό όνομα και μάλιστα συγκαταλέγονταν στους ανερχόμενους καλούς προπονητές της Βρετανίας, και η Έβερτον! μάλιστα είχε αναγκαστεί να πληρώσει μια καλή αποζημίωση στη Nόριτς για να αποσπάσει την υπογραφή του. Είχε μόλις οδηγήσει τη Νόριτς στην 3η θέση, την καλύτερη θέση στην ιστορία της ομάδας, και είχε καταφέρει να κάνει μια αξιοπρεπή πορεία στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όπου έφτασε στον 3ο γύρο, αποκλείοντας Φίτεσε και Μπάγερν Μονάχου, πριν αποκλειστεί από την Ίντερ που κατάκτησε το τρόπαιο, έφυγε από την ομάδα λόγω διαφωνιών με τον πρόεδρο της ομάδας. Η επιτυχία κόντρα στη Μπάγερν ήταν αυτή που του έδωσε την ευκαιρία να εργαστεί στην Έβερτον! . Η αλήθεια είναι πως τη στιγμή που την ανέλαβε την ομάδα δεν ήταν στα καλύτερα της. Μόλις 16η από τις 22 της κατηγορίας, μακρυά από αυτό που περίμεναν οι φίλοι της πριν την αρχή της χρονιάς. Η πρώτη νίκη ήταν ενθαρρυντική, 6-2 εναντίον της Σουίντον, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη... 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες στην υπόλοιπη χρονιά, και η Έβερτον υποδέχονταν τη Γουίμπλετον στην τελευταία αγωνιστική για να δώσει τη μάχη του υποβιβασμού. Σκορ στο ημίχρονο 0-2, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 3-2 και με μια επική ανατροπή η ομάδα σώθηκε! Όμως μάλλον δε μπορεί να του πιστωθεί ως επιτυχία... Η αρχή της νέας χρονιάς ακόμη πιο απογοητευτική... 1η νίκη την 13η αγωνιστική... 5 ισοπαλίες και 8 ήττες συνέθεταν τη χειρότερη αρχή που έχει κάνει ποτέ η Έβερτον στην ιστορία της! Στις 5 Νοεμβρίου πήγε στο Carrow Road να αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του, τη Νόριτς. Η ισοπαλία της μέρας αυτής ήταν καθοριστική για την καριέρα του στην Έβερτον. Τρεις μέρες αργότερα απολύθηκε, αφήνοντας την ομάδα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας τη χειρότερη επίδοση που είχε ποτέ μάνατζερ σ' αυτήν: 6 νίκες, 11 ισοπαλίες και 18 ήττες!

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1957 - Drew Brand, Σκοτσέζος τερματοφύλακας που έκανε δύο εμφανίσεις Στην ομάδα απο το 1975 έως το 1980
  • 1989 - Morgan Schneiderlin,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον  Γάλλο μέσο.Του ευχόμαστε να ζήσει και να χαρίσει μεγάλες επιτυχίες στην ομάδα μας

9 Νοεμβρίου 1985 - H Έβερτον υποδέχονταν την Άρσεναλ για παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής.Η πρωταθλήτρια του 1985, Έβερτον , είχε μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία, μόλις 7η, και 17 βαθμούς πίσω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας! Η Άρσεναλ, από τις καλές ομάδες πάντα, αλλά όχι στους διεκδικητές του τίτλου, ήταν 5η, 3 βαθμούς μπροστά από την γηπεδούχο.

Heath & Lineker σκόραραν απο 2 γκολ

Η Άρσεναλ αντιστάθηκε για  λιγότερο από 1 ώρα...
Στο 19' και στο 36' ο Lineker είχε δώσει προβάδισμα στην Έβερτον , και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου, ο Nicholas έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Άρσεναλ. Στο 50' ο Heath, στο 62' με πέναλτι ο Steven, στο 80' πάλι ο Heath, και στο 84' ο Sharp, ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο της Everton με το εμφατικό 6-1!

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,9 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1898 - Walter Weaver,Άγγλος πλάγιος με μια σεζόν το 1925/26 στην Έβερτον με 18 συμμετοχές και 3 γκολ
Joe Royle
Joe Royle

10 Νοεμβρίου 1994 - Ο Joe Royle αναλαμβάνει την ομάδα μετα την σχεδόν καταστροφική περίοδο του Mike Walker. Ήταν μια όαση στη σκοτεινή περίοδο που επικρατούσε στην Έβερτον τη δεκαετία του '90...Από τη στιγμή που ο Peter Johnson έγινε πρόεδρος της ομάδας και για λίγο καιρό αφότου έφυγε η Έβερτον βρέθηκε σε μια καταστροφική περίοδο.Όμως η μόνη εποχή που έμοιασε να μπορεί να επιστρέψει στις κορυφαίες ομάδες της βαθμολογίας της Premier League ήταν όταν ο Joe Royle ήταν στα ηνία της ομάδας. Κατάφερε μάλιστα να φτάσει στην κατάκτηση ενός κυπέλλου το 1995.Τελικά παραιτήθηκε από την ομάδα όταν ο Peter Johnson τον έφτασε στα όρια του.Όλως τυχαίως πριν λίγες μέρες ανέλαβε διευθυντής στην Γουίγκαν.Να του ευχηθούμε καλή τυχη στην νέα του δουλειά.

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1891 - Jimmy Broad, Άγγλος επιθετικός με μια σεζόν το 1924/25 στην Έβερτον με 18 συμμετοχές και 8 γκολ

11 Νοεμβρίου 1918 - Στις 11 το πρωί, της 11ης του 11ου μήνα, Νοεμβρίου του 1918, ο Α' Παγκόσμιος Πόλεμος έλαβε τέλος επίσημα.Η 11η Νοεμβρίου είναι ημέρα μνήμης για όσους έχασαν τη ζωή τους εκείνη την περίοδο.Αν προσέξατε το κόκκινο λουλουδάκι στην φανέλα της Έβερτον την προηγούμενη αγωνιστική όπως και στο έμβλημα της Έβερτον κάθε χρόνο τέτοιο καιρό, τοποθετείται για να τιμηθούν οι νεκροί του Α' Παγκόσμίου Πόλεμου. Πολλοί παίκτες της Έβερτον πήραν μέρος στους δύο μεγάλους πολέμους. Κάποιοι από αυτούς έχασαν και τη ζωή τους στην περίοδο αυτών των δύο πολέμων, στο μπλόγκ μας έχουμε αναφερθεί σε αυτούς παλαιότερα(διαβάστε εδώ)

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1983 - Arouna Kone - Ο επιθετικός απο την Ακτή Ελεφαντοστού που ταλαιπωρήθηκε απο έναν μεγάλο τραυματισμό έμεινε στην ομάδα απο το 2013 έως το 2017 με 33 εμφανίσεις και 10 γκολ
Kevin Ratcliffe

12 Νοεμβρίου 1960- Γενέθλια για έναν από τους σημαντικότερους παίκτες που φόρεσαν τη φανέλα της ομάδας. Ο Kevin Ratcliffe, o πιο επιτυχημένος αρχηγός στην ιστορία της!
Γεννημένος στην Ουαλία στις 12 Νοεμβρίου του 1960, από τα 17 του στην Έβερτον, έκανε ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα το 1980 και στα 23 του έγινε αρχηγός της ομάδας. Υπό την ηγεσία του η ομάδα έζησε την καλύτερη εποχή στην ιστορία της, 2 πρωταθλήματα, 1 κύπελλο και 1 Κυπελλούχων!
Όλα ίσως να ήταν διαφορετικά αν ο Howard Kewndall είχε δεχθεί την πρόταση του Sir Bobby Robson να τον πάρει στην Ίπσουιτς. Αυτό γιατί τα πρώτα χρόνια δεν είχε κερδίσει τη θέση του βασικού στην ομάδα, και έπαιζε οπουδήποτε του ζητηθεί.Στο πρώτο του παιχνίδι, εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Οld Trafford, το 1980, έπαιξε ως αριστερό μπακ, και είτε έπαιζε εκεί, είτε στο κέντρο. Μάλιστα, υπήρχαν φήμες πως οι Στόουκ και Μπλάκμπερν Ρόβερς  ενδιαφερόντουσαν.
Όμως ο Kendall έβλεπε τον επόμενο κεντρικό αμυντικό και ηγέτη της ομάδας του, και όπως λέγεται είπε χαρακτηριστικά στον Sir Bobby Robson , F*** OFF! Αυτό ανακούφισε τον Ratcliffe όταν το έμαθε, γιατί νόμιζε πως η θέση του στην ομάδα ήταν επισφαλής...
Από τότε έγινε αρχηγός της ομάδας, κλήθηκε στην εθνική της Ουαλίας, και το '84 έγινε ο νεότερος αρχηγός ομάδας τα τελευταία 20 χρόνια. Συνολικά πέτυχε μόλις 2 γκολ σε 493 εμφανίσεις, στα 12 χρόνια που πέρασε με την Έβερτον , πριν φύγει για να συνεχίσει την καριέρα του στην Σκωτία με τη Νταντί Γιουνάιτεντ.

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1960 - Kevin Ratcliffe,Κείμενο πάνω
  • 1990 - James McCarthy,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον Ιρλανδό μέσο.Του ευχόμαστε να ζήσει και να χαρίσει μεγάλες επιτυχίες στην ομάδα μας
Derek Temple

13 Νοεμβρίου 1938 - Ο Derek Temple γεννήθηκε στο Λίβερπουλ.Ήταν μέλος των ακαδημιών της ομάδας, έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα τον Μάρτιο του 1957 και έμεινε στην επίθεση της ομάδας για 10 χρόνια. Έκανε συνολικά 273 συμμετοχές και πέτυχε 82 γκολ, ενώ είχε και μια συμμετοχή με την εθνική της Αγγλίας, το 1965, εναντίον της Δυτικής Γερμανίας.
Με την Έβερτον κέρδισε 1 πρωτάθλημα, ένα κύπελλο και ένα Charity Shield.
Η σημαντικότερη στιγμή με τη φανέλα της ομάδας ήρθε στον τελικό του κυπέλλου του '66, εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ,  όταν πέτυχε το νικητήριο γκολ, σε ένα παιχνίδι που η Έβερτον είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 και τελικά το γύρισε σε 3-2!
Τον Μάιο του 2013 έγινε μέλος του Hall of Fame της ομάδας, σε μια βραδιά που είπε πως "Θα προτιμούσε να πάρει το βραβείο του καλύτερου νέου παίκτη της χρονιάς!"
Παραμένει κοντά στην ομάδα, και ως φίλαθλος, είναι κάθε εβδομάδα με το εισιτήριο του στο Goodison Park...

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1938 - Derek Temple, Κείμενο επάνω
  • 1967 - Neill Rimmer,Μόλις 1 συμμετοχή για τον Άγγλο μέσο την σεζόν 1984/85
Dixie Dean
Dixie Dean

14 Νοεμβρίου 1931 - Η εκτελεστική δεινότητα του Dixie Dean σήμερα είναι πλέον ιστορία, αλλά και εκείνη την εποχή δεν ήταν κάτι πρωτότυπο να πετυχαίνει αρκετά γκολ σε έναν αγώνα. Ωστόσο, αυτό που κατάφερε εκείνη τη μέρα εναντίον της Τσέλσι δεν είχε προηγούμενο.
Στις 14 Νοεμβρίου υποδέχτηκε την Τσέλσι. Η Τσέλσι ήταν 19η από τις 22 ομάδες. Η Έβερτον ήταν 1η στη βαθμολογία έπειτα από 14 αγώνες, έχοντας ήδη πετύχει 44 γκολ. Μάλιστα, στα 2 τελευταία της παιχνίδια στο Goodison Park είχε πετύχει 17 γκολ (9-3 τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ και 8-1 τη Νιούκασλ Γιουνάιτεντ ). Ο Dixie πέτυχε πέντε γκολ, σε 32' μόλις λεπτά, κάτι που ξάφνιασε ακόμη και τον ίδιο! Οι Johnson και Stein πέτυχαν τα άλλα 2 γκολ για την Έβερτον. Αυτή ήταν η τελευταία φορά, από τις 3, που ο Dixie Dean πέτυχε 5 γκολ σε ένα παιχνίδι! 2 εβδομάδες αργότερα παραλίγο να το πετύχει και πάλι, αλλά έμεινε στα 4. Πάντως η Έβερτον συνέχισε σε αυτό τον ρυθμό στο Goodison Park. με το 9-2 επί της Λέστερ , το 5-1 επί της Μίντλεσμπρο και το 5-0 επί της Μπλάκμπερν Ρόβερς έκανε ένα ρεκόρ 43-6, σε μια χρονιά που έπειτα από 42 αγώνες πέτυχε 114 γκολ!

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1974 - Tony Grant,Αγγλος μέσος που αγωνιστήκε στην ομάδα απο  το 1994 ως το 2000 με 54 συμμετοχές και 3 γκολ
Ted Sagar
Ted Sagar

15 Νοεμβρίου 1952 - Ο Ted Sagar φόρεσε σαν σήμερα για τελευταία φορά τα γάντια του τερματοφύλακα και υπερασπίστηκε για τελευταία φορά την εστία της Έβερτον δεν ήταν απλά ένας "one club man", ήταν ένας τερματοφύλακας που πέρασε μια ολόκληρη ζωή, 24 χρόνια στην Έβερτον . Γεννήθηκε στο Ντόνκαστερ το 1910 και τα παιδικά του χρόνια έπαιξε στις ερασιτεχνικές Hatfield FC και Thorne Colliery FC. Από εκεί τον πήρε η Έβερτον σε ηλικία 19 ετών και τον Γενάρη του 1930 έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα.
Παρέμεινε στη θέση κάτω από τα δοκάρια της για 24 χρόνια, και έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι στις 15 Νοεμβρίου του 1952, εναντίον της Πλύμουθ (ήττα, 0-1), για τη δεύτερη κατηγορία. Κατέχει το ρεκόρ με τα περισσότερα χρόνια προσφοράς στην ομάδα. Εκείνη τη μέρα ήταν 43 ετών, και ήταν ακόμη ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας!
Κέρδισε 2 πρωταθλήματα, 1 κύπελλο, αλλά γνώρισε και τον υποβιβασμό με την Έβερτον σε αυτά τα 24 χρόνια. Λίγο πριν τον πόλεμο, θεωρείτο από τις εφημερίδες της εποχής ως ο καλύτερος τερματοφύλακας. Συνολικά έκανε 499 συμμετοχές, και θα ήταν πολύ περισσότερες αν δεν είχε μεσολαβήσει η περίοδος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, όταν διακόπηκαν τα πρωταθλήματα. Κατείχε το ρεκόρ με τις περισσότερες εμφανίσεις τερματοφύλακα στην Έβερτον μέχρι που το έσπασε ο Neville Southall, το 1994.
Είχε 4 συμμετοχές με την εθνική Αγγλίας, και άλλη 1 με την εθνική της Β. Ιρλανδίας, κατά την περίοδο το Β'Π.Π., όταν η Β. Ιρλανδία είχε έλλειψη στη θέση αυτή για να παίξει ένα παιχνίδι εναντίον του ΕΙΡΕ και στράφηκε στον Sagar!
Απεβίωσε τον Οκτώβριο του 1986.

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ & ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ,15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

• 1895 - Neil McBain,Αμυντικός από την Σκωτία με 103 εμφανίσεις και 1 γκολ από το 1922 ως το 1926 με την Έβερτον.
  • 1974 - John O'Kane,Αγγλος αμυντικός από το 1997 ως το 1999 στην Έβερτον.Είχε 36 συμμετοχές και 2 γκολ με την ομάδα.