Χαμένες ευκαιρίες

2018-03-12

Η 12η Μαρτίου  είναι συνδεδεμένη με δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στην ιστορία της Έβερτον ένα τελικό που έληξε ισόπαλος και μια Ευρωπαική απώλεια πρόκρισης.

Η πρώτη χαμένη ευκαιρία, αφορά τον τελικό του Λίγκ καπ Αγγλίας το 1977.Η Έβερτον φτάνει στο τελικό για πρώτη φορά, στην 17ετών ως εκείνη την στιγμή, ιστορία του θέσμού.Οι μπλέ έχει φτάσει στον τελικό έχοντας αποκλείσει διαδοχικά τις Κέιμπριτζ Γιουνάιτεντ, Στόκπορτ Κάουντι, την Κόβεντρι, ενώ στα προημιτελικά κερδίζει με ένα εμφατικό 0-3 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ, πριν αποκλείσει και την Μπόλτον στα ημιτελικά με 0-1.

Ο πρώτος τελικός με αντίπαλο την Άστον Βίλα μπροστά σε 96,223  χιλιάδες θεατές  στο Γουέμπλει.Oι δύο ομάδες μένουν σε ένα απογοητεύτικό 0-0.Ήταν το πρώτο απο τα τρία παιχνίδια που χρειάστηκαν για να βγάλει νικήτη και τροπαιούχο την Άστον Βίλα το συγκεκριμένο ζευγάρι. Αυτό το ζευγάρι είναι το μοναδικό στην ιστορία του θεσμόυ που χρειάστηκε τρία παιχνίδια και δύο παρατάσεις για να αναδείξει τελικά νικήτη. Κατι που πλέον δεν θα αλλάζει μια και εδώ και κάποια χρόνια έχουν πλέον μπει στα πεναλτι στην διαδικασία.

Η άλλη χαμένη ευκαιρία αφορά το Uefa cup το 2008.Ο Ντέιβιντ Μόγιες το 2008, μας παρουσιάζει μία απο τις καλύτερες Έβερτον της εποχής του.Μια ομάδα που έχει στις τάξεις τις παίκτες όπως οι Howard,Yobo,Baines,Arteta,Cahill,Yakubu, Andrew Johnson και αρκετοί άλλοι.

Η Έβερτον έχει αποκλείσει την Μέταλιστ, με ισοπαλία εντός 1-1 και νίκη εκτός με 2-3.Προχωράει αήττητη στην φάση των ομίλων έχοντας μάλιστα 4 νίκες με Νυρεμβέργη,Αλκμάαρ, Λάρισα και την ομάδα που μετέπειτα κατέκτησε το τρόπαιο την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, και φτάνει με περίπατο στην φάση των 32 όπου ξανα με δύο νίκες αποκλείει την Μπράν 0-2 και 6-1.

Στους 16 πέφτει πάνω στην Ιταλική Φιορεντίνα, παρά την καλή εμφάνιση εκτός έδρας χάνει με 2-0 κάνοντας μόνο ένα κακό δεύτερο ημίχρονο όπου δέχθηκε και τα δύο γκολ.Το δεύτερο παιχνίδι ήταν μια μέρα σαν σήμερα.Ο Andrew Johnson έβαλε νωρίς την Έβερτον μπροστά στο σκορ μόλις στο 16'.Στο δεύτερο ημίχρονο ο καταπληκτικός εκείνο το βράδυ Arteta διπλάσιάζει τα τέρματα της Έβερτον, με ένα κεραυνό αρκετά εξω απο την μεγάλη περιοχή.Παρα τις ευκαιρίες, άλλο γκολ δεν έρχεται και το παιχνίδι καταλήγει αρχικά στην παράταση, και ακολούθως στα πέναλτι. Εκεί όπου δυστυχώς οι Yakubu και Jagielka δεν καταφέρνουν να ευστοχήσουν και έτσι η Ιταλική ομάδα περνάει στην επόμενη φάση.Σε μια διοργάνωση που οι μπλέ είχαν την ευκαιρία και την ομάδα να φτάσουν ως το τέρμα.