Επιστροφή στον τελικό

2018-03-23

Jack Sharp
Jack Sharp

Ήταν μια μέρα σαν σήμερα πριν απο 111 ολόκληρα χρόνια όταν η Έβερτον επέστρεφε ξανα στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας.

Μόλις ένα χρόνο νωρίτερα,η Έβερτον είχε κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της το κύπελλο Αγγλίας, κερδίζοντας την Νιουκάστλ στο Κρίσταλ Πάλας(το γήπεδο του τότε γινόταν οι τελικοί κυπέλλου) του Λονδίνου με 1-0.

Σαν σήμερα το 1907, αντίπαλος της ομάδας στον ημιτελικό, ήταν η Γουέστ Μπρόμ. (αγωνιζόταν στην δεύτερη κατηγορία τότε) .Η Έβερτον που ήταν απο τις καλύτερες ομάδες της χώρας, τερμάτισε 3η τελικά στο πρωτάθλημα.Αν και είχε τις περισσότερες συνεχόμενες νίκες (6) το πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Alex (Sandy) Young με 30 γκολ και την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ένα 9-1 επι της Μάντσεστερ Σίτι.

Συνεπώς η Γουέστ Μπρόμ παρόλο ήταν μια καλή ομάδα για την δεύτερη κατηγορία τερμάτισε 4η, δεν μπορούσε να αποτελέσει εμπόδιο.Η Έβερτον προηγήθηκε με γκολ του Wilson, αλλά η Γουέστ Μπρόμ ισοφάρισε  με γκολ του Haywood και έτσι το ημίχρονο έληξε με 1-1.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Jack Sharp σκόραρε στο 55' και έστειλε την ομάδα ξανά στο τελικό του κυπέλλου αφου το 2-1 έμεινε ως το τέλος του παιχνίδιου.

Δυστυχώς η Έβερτον δεν κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο μια και ηττήθηκε στον τελικό με ένα γκολ στο 86' με 2-1 απο την Σέφιλντ Γουένσντεϊ